Ekonomi

Yaklaşık 618.000 kişi deprem bölgesinden hava yoluyla tahliye edildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından 28 Şubat’a kadar yaklaşık 618 bin kişinin tahliye edildiğini duyurdu.

Felaketin ilk dakikalarından itibaren sivil havacılık paydaşlarıyla birlikte bölge illerine hem insani yardım hem de ağır tahliye seferlerinin gerçekleştirildiği SHGM’nin Twitter hesabından duyuruldu.

Organizasyonun en büyük hava tahliye operasyonu olduğu vurgulanarak, başta hasta, yaşlı ve yaralılar olmak üzere bölge halkının hızlı bir şekilde tahliyesinde ve yaraların iyileşmesinde önemli rol oynadığı belirtildi.

Havacılığın ve havalimanlarının Türkiye için hayati değerinin bir kez daha ortaya çıktığına işaret edilen açıklamada, “THY ve Pegasus başta olmak üzere, Güneş Ekspres Havacılık, Hürkuş Airlines, Cortex Aviation, Turistik Hava Taşımacılığı, Tailwind Airlines, Air Anka Airlines, Mavi Gök Havacılık, MNG Havayolları, ULS Havayolları Kargo Taşımacılığı ve ACT Havayolları tarafından Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya, Şanlıurfa ve Hatay illerinden çok sayıda tahliye seferi ile yardım seferleri düzenlediği belirtildi.

6-28 Şubat ortasında toplam 3 bin 540 seferle 617 bin 593 kişinin tahliye edildiği belirtilen açıklamada, “Düzenlenen 292 seferle toplam 14 milyon 288 bin 701 kilogram kargo taşındı. Ayrıca deprem bölgelerine insani yardım amaçlı 690 yabancı uçağa insani yardım amaçlı uçuş izni verilmiş ve inişlerine ilişkin koordinasyon işlemleri yapılmıştır.” kelimeler yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu