Haber

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan depremzede öğrenciler için ‘ücretsiz yatılı’ kararı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Maraş merkezli depremlerden etkilenen ve olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen illerdeki ortaokul ve lise öğrencilerinin dilerlerse diğer illerdeki okul yurtlarına yerleştirilebileceğini açıkladı.

Mahmut Özer, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Olağanüstü hal ilan edilen illerdeki ortaokul ve lise öğrencilerimizi, gittikleri illerdeki yatılı okullarımıza doğrudan ‘ücretsiz yatılı’ olarak yerleştireceğiz. dilerlerse eğitimlerine devam edecekler.”

Mahmut Özer, Bakanlığın internet sitesinde yayımladığı yazılı açıklamada, ilgili mevzuat çerçevesinde deprem felaketinin yaşanmaz ilan edildiği illerdeki öğrencilerin doğrudan okul yurtlarına yerleştirilmesinin planlandığını belirterek, ‘ ücretsiz biniş’, bu yönde. Yardımlar ve Okul Aylıkları Yönetmeliği’nin ‘parasız yatılılığa doğrudan yerleştirme’ başlıklı ilgili maddesinde, ‘Tabii afetler ve savaş gibi olağanüstü durumlardan dolayı korunmaya muhtaç olan öğrenciler… ortaöğretim kurumlarına parasız yatılı olarak yerleştirilirler. .’ Kararın bu planın uygulanmasını mümkün kıldığını belirtti” dedi.

Açıklamaya göre, okulun yurt kontenjanı varsa okula, yurtta yer olmaması durumunda il ilçe burs ve ücretsiz yatılı komisyonuna başvuru yapılacak ve öğrenciler kurul tarafından uygun bir pansiyona yerleştirilmelidir. (HABER MERKEZİ)

senirkent-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu