Ekonomi

Küresel faiz göstergesinde üçüncü çeyrekte zirve beklentisi

2022 yılının büyük bir bölümünü faiz oranlarını sert yükselterek geçiren birçok merkez bankasının bu yılın ilk aylarında para politikalarını sıkılaştırmaya devam etmesi bekleniyor.

Bu merkez bankaları arasında ABD Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası (BOE) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB); Bloomberg tarafından izlenen diğer 21 bölgeden onun da faiz oranlarını yükseltmesi bekleniyor.

Bu bölgelerin 9’unda faiz indirimine gidilmesi, 2’sinde ise faiz oranlarının sabit tutulması bekleniyor. Bu beklentiler ışığında Bloomberg Economics’in küresel faiz oranı göstergesinin üçüncü çeyrekte yüzde 6 ile zirve yapacağı ve 2023’ü yüzde 5,8 ile kapatacağı iddia ediliyor.

“Denge zorlaşıyor”

Ancak beklentiler gerçekleşirse geçen yıl faiz oranlarını artıran bazı merkez bankaları önümüzdeki dönemde para politikalarını gevşetmeye başlayacak. Japonya ve Çin, 2022 yılında uyguladıkları gevşek para politikalarıyla diğer büyük merkez bankalarından ayrılırken; Çin’in Kanada, Rusya ve Brezilya ile birlikte faiz indiren merkez bankalarından biri olacağı tahmin ediliyor. Japonya’da faiz oranlarının sabit kalması bekleniyor.

Bloomberg Economics Baş Ekonomisti Tom Orlik, “Enflasyonun yükseldiği 2022’de merkez bankalarının gidebileceği tek yol vardı ve yatırımcıların yapabileceği en büyük hata bu faiz artışlarını dikkate almamaktı. 2023’te enflasyon yüksek ama düşüyor. Durgunluk yaklaştıkça denge daha da zorlaşıyor. Faiz oranı patikası üzerindeki riskler aşağı yönlü olduğu kadar yukarı yönlüdür.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu