Haber

Hamas: Rehineleri bulmak için zamana ihtiyacımız var

Ateşkes olmadan Hamas’ın rehineleri serbest bırakmayacağı bildirildi. Rusya’nın Kommersant gazetesi, Moskova’yı ziyaret eden Hamas heyetinde yer alan Ebu Hamid isimli kişinin sözlerine yer verdi. Gazetede yer alan haberde Ebu Hamid, ateşkes olmadan Hamas’ın rehineleri serbest bırakamayacağını, farklı Filistinli grupların elinde bulunan rehinelerin yerini tespit etmenin zaman alacağını söyledi. Hamas üyesi, “Çoğu sivil olan düzinelerce insanı kaçırdılar. Gazze Şeridi’nde nerede olduklarını bulup serbest bırakmak için zamana ihtiyacımız var” dedi.

Ebu Hamid, bunun için sakin bir ortamın gerekli olduğunu belirterek ateşkese vurgu yaptı. Hamas’ın silahlı kanadı Perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail bombardımanı nedeniyle 50 rehinenin öldüğünü iddia etti.

İsrail, Kremlin yönetiminden Rusya’daki Hamas heyetini sınır dışı etmesini istedi; Hamas destekçilerinin Moskova’ya davet edilmesini “acınacak bir durum” olarak nitelendirdi.

Hamas dahil Ortadoğu’daki tüm taraflarla temasını sürdüren Rusya, mevcut çatışma ortamından ABD’yi sorumlu tutarak, İsrail ile Hamas arasında ateşkes ve barış görüşmelerinin başlatılması çağrısında bulundu.

İsrail kara birliklerinin Gazze’ye “hedefli baskını”

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, hava kuvvetlerinin desteklediği kara birliklerinin perşembe gecesi Gazze’ye “hedefli baskın” düzenlediği bildirildi. Operasyon sırasında tanksavar mevzileri ve bazı komuta merkezlerinin vurulduğu, askerlerin görev sonunda İsrail sınırlarına geri döndüğü belirtildi.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırısıyla başlayan çatışmaların üzerinden 3 haftadan fazla zaman geçti. ABD ve AB tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Hamas’ın gerçekleştirdiği saldırılarda İsrail tarafında 1400’e yakın kişi öldü, daha fazlası 200’den fazla kişi rehin alındı. O günden bu yana İsrail, Hamas’ın kontrolü altındaki Gazze Şeridi’ni sürekli bombalıyor. Gazze’deki sağlık bakanlığı yetkililerinin verilerine göre İsrail’in saldırılarında 7 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, İsrail saldırıları nedeniyle abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyinden güneyine 1,4 milyon insan göç etti.

Reuters/GY, AK

ofajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu