Haber

Balkan ülkeleri Türkiye’deki depremzedelere yardıma devam ediyor

Balkan ülkeleri Bosna Hersek ve Sırbistan, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenenlerin yanında olmaya devam ediyor.

1995 yılında Bosna-Hersek’teki savaş sırasında soykırımı yaşayan Srebrenica anneleri, Türkiye’ye dayanışma mesajı gönderdi.

Srebrenitsa Anneleri Derneği üyesi Nura Begovic, Türk halkının yanında olduklarını söyledi.

Bosna Hersek’in Zivinice kentinde toplanan yardım yüklü 2 tır deprem bölgesine doğru yola çıktı. Bosna Hersek, Suriye ve Türkiye bayraklı tırlarda giyecek, gıda, çocuk bezi ve ayakkabı gibi malzemeler bulunuyor.

Başkent Saraybosna’daki yardım kuruluşu pomozi.ba bağış toplamaya devam ederken, başkentin tarihi yapılarından Vijecnica Kütüphanesi vatandaşların getirdiği bağışlarla doldu.

Sırbistan’dan yardım devam ediyor

Sırbistan’da Bosnalı nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinde Orta Yol İnsani Yardım Kuruluşu tarafından toplanan yardımlar da deprem bölgesine gönderiliyor.

Orta Yol İnsani Yardım Kuruluşu Yöneticisi Elvir Turkoviç, 4 TIR’dan oluşan yardım konvoyunun yola çıktığını belirterek, ihtiyaç halinde yardım yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Sırbistan’ın Nis kentindeki Nikola Tesla Bulvarı’na yardım standı kurulurken, yardım kolilerinin birinin üzerinde “Geçmiş olsun Türkiyem” yazısı dikkat çekti.

Niş Konsolosu Atilla Küçüktalaslı, TIR’ların dolduğu anda yola çıkacağını belirterek, deprem bölgesinde havanın oldukça soğuk olduğunu vurguladı.

Novi Sad’daki Sırp Ulusal Tiyatrosu çalışanları, beyin sarsıntısından etkilenen çocuklar ve bebekler için yardım hazırladıklarını belirtti.

akoren-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu